Naše oči mogu otkriti pojavu demencije

Ponedjeljak, 27. travnja 2015.

Novosti s Međunarodne konferencije o Alzheimerovoj bolesti

Na nedavno održanoj Međunarodnoj konferenciji o Alzheimerovoj bolesti, u čijem radu je sudjelovao i predsjednik naše Udruge, prof. dr. sc. Ninoslav Mimica, predstavljena su uz ostalo i brojna dostignuća medicinske znanosti. Najnovija istraživanja novih mogućnosti dijagnosticiranja Alzheimerove bolesti pokazuju kako su ona moguća i do 20 godina prije njego što njezini simptomi postanu očiti. Kako ističu znanstvenici iz Amerike i Australije, potpuno bezbolnim i brzim postupkom snimanja rožnice oka tako nešto je moguće. Naime, s obzirom da je mrežnica (retina) naših očiju zapravo nastavak našeg mozga, svaka dementna promjena u mozgu odražava se i na njoj, pojasnila je prof. Eleonora Lad iz Medicinskog centra Sveučilišta Duke. Već je dugo poznato kako osobe s Alzheimerovom bolešću imaju smanjene sposobnosti vida, kao što su predočavanje boja ili praćenje pokreta, posebice praćenja događanja koja nisu u središnjem vidnom polju. Razvojem računalnih programa koji obrađuju snimljene promjene u oku, moguće je takve promjene učiti i povezati sa simptomima najranije pojave Alzheimerove bolesti, potvrdili su i znanstvenici iz Australije.

Na ovoj konferenciji, kojoj je glavna tema bila briga, liječenje i iskustva demencije kao globalnog prioriteta, naša se Udruga predstavila s nizom svojih materijala i iskustava, koja su privukla značajnu pažnju i ojačala svijest o naporima koja čini naša Udruga u pomoći oboljelima od Alzheimerove bolesti i njihovim skrbnicima te njezinom društvenom prepoznavanju.

prof-Mimica---Alzheimer-Conf-Australija-2015.jpg

Na slici: prof. dr. sc. Ninoslav Mimica na prigodnom štandu koji je prezentirao rad naše Udruge.Oznake:
Kategorija: Novosti

Vaša mišljenja i komentari

Napišite odgovor(Vaša e-adresa neće biti javno prikazana.)