20 stvari kojih se trebate prisjetiti volite li nekog s Alzheimerovom bolešću
Nedjelja, 15. veljače 2015.
Svatko tko se i najmanje uživio u svijet skrbništva o osobama čija se sjećanja rastaču, osjetio je i postao svjestan da su unatoč tome njihovi osjećaju živi i da njihova osobnost ne umire. Njih će za koju godinu u Hrvatskoj biti već 100.000, a o njima će brinuti 250.000 ljudi. Njihovi skrbnici često, pod stresom, bore se s mješavinom osjećaja ljubavi prema oboljelima i osjećajima svoje nemoći. Oboljeli ponekad postaju agresivni, a skrbnici depresivni. Obije situacije treba spriječiti. Blog Alzheimers.net daje nam 20 vrijednih savjeta koje Vam u tome mogu pomoći. Pa i ako ste dio onih sretnika koji među svojim voljenim osobama nemate one dementne, razmislite o većini tih savjeta. Ljepše ćete živjeti ako ih se prisjetite svaki puta kad se nađete s nekime koga volite. A Vi sigurno volite sve ljude, zar ne?
20 stvari kojih se trebate prisjetiti volite li nekog s Alzheimerovom bolešću
- Zapamtite, osoba je važnija od njezine bolesti. Kad je nekome ustanovljena Alzheimerova bolest, to ne razara samo nju već i sve koje ju vole. Mislite zato o njoj kakvu ju poznajete prije dijagnoze.
- Ne prepirite se s voljenom osobom. Rasprava o stvarima koje ona zaboravlja samo će ju uznemiriti, a Vas još više frustrirati. Nastojite stvari prihvatiti kakve jesu.
- Bolest je uzrok promjena ličnosti i raspoloženja. Teško je promatrati osobu koja se mijenja pred Vašim očima. Shvatite, ne mijenja se osoba, njezina bolest napreduje.
- Brinite o sebi. Kada skrbnici ne brinu za sebe mogu propadati kao i oboljeli. Odvojite svakog dana trenutke za sebe i pridružite se zajednicama koje podržavaju skrbnike ili barem pratite njihove aktivnosti putem interneta.
- Prihvatite oboljelog kakav je ona sada. Nemojte ga pokušavati mijenjati, nastojati voljenu osobu pretvoriti o onakvu kakva je bila. Prihvatite gubitak i volite ju onakvu kakva je sada.
- Iskoristite svaki mogući oblik komunikacije kako bi doprijeti do osjećaja voljene osobe. Umjetnost, glazba, ples, poezija i čitanje načini su povezivanja s voljenom osobom kad verbalna komunikacija počinje zamirati. I nježni dodir pomoći će joj osjetiti kako je i dalje voljena.
- Dobro se upoznajte s bolešću. Što više naučite o razvoju Alzheimerove bolesti, bolje ćete razumjeti oboljelog i lakše ćete suosjećati njegov promijenjen svijet.
- Shvatite svoje fizičke i psihičke granice. Morate izbjeći stres i iscrpljivanje – inače ćete 'izgorjeti'.
- Omogućite oboljelom samostalnost, kad god je to moguće. Iako nastojite učiniti voljenoj osobi sve što je moguće, važno je za nju da i ona učini za sebe što može – pa makar te aktivnost morali Vi započeti ili potaknuti.
- Razvijte rutine i raspored predvidivih događaja. Što više bolest napreduje to je važnije održavati redovitost svakodnevnih rutina oboljelog. Zapišite njihov vremenski raspored i pridržavajte ga se. Time možete spriječiti mnogo toga što zbunjuje oboljelog.
- Ne podcjenjujte vrijednosti dobre prehrane. Istraživanja povezuju Alzheimerovu bolest s načinom života i lošim prehrambenim navikama. Izbjegavanje hrane s rafiniranim (bijelim) šećerom i povećani obroci povrća mogu smanjiti promjene ponašanja.
- Planirajte vrijeme dnevnih tjelovježbi. Važno je usmjeriti se na mentalno zdravlje, ali ni tjelesno ne smije biti zanemareno. Šetnje ili razgibavanja najkorisnije će biti ukoliko su svakodnevne i uvijek i sto vrijeme.
- Oslonite se na članove obitelji i prijatelje. Kad napravite sve za osobu o kojoj brinete, zapamtite posvetiti vrijeme i sebi. Ne sramite se zatražiti podršku – obratite se onima koji Vas vole – svaki puta kad Vam je to potrebno.
- Ako već niste, odmah započnite s izradom i prikupljanjem svih pravnih dokumenata. Poput skrbništva i prava raspolaganja s bankovnim računima oboljelog. Razmislite i o regulaciji nasljedstva.
- Znajte, dijagnoza Alzheimerova bolesti nije smrtovnica. Mnogi ljudi s ovom bolešću žive i dvadeset godina. Zato s voljenom osobom iskoristite vrijeme koje predstoji.
- Zabavljate se! Vaša voljna osoba još uvijek se može veseliti. Šećite lijepim perivojima, zoološkim vrtom, posjećujte prijatelje, koncerte, muzeje, crkvu…
- Imajte realna očekivanja prema sebi i voljenoj osobi. Postavite si realne ciljeve i pripremite se na neočekivane događaje. Ne optužujte sebe kad se dogodi nešto nepredviđeno.
- Sačinite popis lijekova (i svih dodataka prehrani), označite raspored i količinu njihova uzimanja te odredite jedinstveno mjesto njihova pohranjivanja. Tako ćete uvijek znati gdje se oni nalaze, a liječnika ćete lakše informirati o terapijama Vaše voljene osobe. Uz to, bit će Vam i lakše razmjenjivati svoja iskustva s drugim skrbnicima.
- Zapamtite, Vaša voljena osoba sposobna je pamtiti emocije, čak i kada zaboravi događaj koji ih je izazvao. Vaše ponašanje važno je jednako kao i Vaše riječi!
- Duboko udahnite! Skrb i briga prema voljenoj osobi s Alzheimerovom bolešću velika je odgovornost, ali Vi to radite iznimno dobro!
Prema: alzheimers.net